Najava ulaska HZZO-a u dodatno osiguranje uzbunila osiguravatelje

Bez autora
Dec 30 2010

U Hrvatskom uredu za osiguranje kažu da se pripremaju za pokretanje ocjene ustavnosti odredbi Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, odnosno izmjena tog zakona iz svibnja ove godine, kojima je otvorena mogućnost da HZZO provodi i dodatno zdravstveno osiguranje. Iako je najava ravnatelja HZZO-a Tihomira Strizrepa o tome da će HZZO osiguranicima uskoro ponuditi policu dodatnog zdravstvenog osiguranja već izazvala negativne reakcije osiguravatelja koji taj segment osiguranja imaju u svojoj ponudi, teško je ocijeniti hoće li i na koji način ulazak HZZO-a na to tržište ugroziti osiguravatelje te što će konkretno sve to donijeti osiguranicima. U Hrvatskom uredu za osiguranje (HUO) kažu da se pripremaju za pokretanje ocjene ustavnosti odredbi Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, odnosno izmjena tog zakona iz svibnja ove godine, kojima je otvorena mogućnost da HZZO provodi i dodatno zdravstveno osiguranje, zato što će HZZO po uvjetima biti u povoljnijem položaju u odnosu na druge aktere na tržištu...

Najava ulaska HZZO-a u dodatno osiguranje uzbunila osiguravateljeU Hrvatskom uredu za osiguranje kažu da se pripremaju za pokretanje ocjene ustavnosti odredbi Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, odnosno izmjena tog zakona iz svibnja ove godine, kojima je otvorena mogućnost da HZZO provodi i dodatno zdravstveno osiguranje.

Iako je najava ravnatelja HZZO-a Tihomira Strizrepa o tome da će HZZO osiguranicima uskoro ponuditi policu dodatnog zdravstvenog osiguranja već izazvala negativne reakcije osiguravatelja koji taj segment osiguranja imaju u svojoj ponudi, teško je ocijeniti hoće li i na koji način ulazak HZZO-a na to tržište ugroziti osiguravatelje te što će konkretno sve to donijeti osiguranicima. 

U Hrvatskom uredu za osiguranje (HUO) kažu da se pripremaju za pokretanje ocjene ustavnosti odredbi Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, odnosno izmjena tog zakona iz svibnja ove godine, kojima je otvorena mogućnost da HZZO provodi i dodatno zdravstveno osiguranje, zato što će HZZO po uvjetima biti u povoljnijem položaju u odnosu na druge aktere na tržištu. Naime, osiguravatelji se tom djelatnošću mogu baviti isključivo po pribavljenoj dozvoli od Hanfe i posebnom mišljenju Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, što podrazumijeva i da moraju osigurati programe osiguranja koje su pripremili i odobrili ovlašteni aktuari, imati odgovarajući temeljni kapital i odgovarajuće pokriće, i to za police, odnosno troškove koje moraju planirati godinama unaprijed, dok HZZO police može formirati bez tih uvjeta.

Također, u HUO-u upozoravaju da je HZZO u povlaštenom položaju i u odnosu prema zdravstvenim ustanovama s kojima će ugovarati obavljanje zdravstvenih usluga po policama, jer država određuje vrstu, opseg i cijenu usluga koje su pokrivene osnovnim, odnosno dopunskim osiguranjem. Stoga postoji bojazan da bi se i cijene mogle mijenjati u pravcu da država smanjuje cijene i opseg usluga pokrivenih u osnovnom osiguranju, a povećava troškove usluga koje pokriva dodatno osiguranje, što bi značilo stvaranje dodatnog tereta za osiguravatelje. 

Da će kriteriji obavljanja djelatnosti dodatnog zdravstvenog osiguranja tako biti neujednačeni, smatra i Vesna Dulibić, predsjednica Uprave Croatia zdravstvenog osiguranja, koje trenutačno na tržištu nudi osam programa dodatnog zdravstvenog osiguranja, od čega je šest osnovnih, a dva su namijenjena osiguranicima mlađe dobi, odnosno onima treće životne dobi. Svi ti programi, dodaje, uključuju opširne preventivne sistematske preglede, specijalističke preglede, laboratorijsku obradu i dijagnostičke pretrage, dok police šireg opsega uključuju i druge usluge, poput fizikalne terapije, manjih operativnih zahvata, naknadu troškova bolničkog liječenja, putno zdravstveno osiguranje i druge specijalne pakete, pri čemu osiguranici mogu birati i kreirati pakete usluga koje smatraju najprimjerenijim i koji financijski mogu podnijeti. 

»Najveći interes iskazuje se za program Norma, za dob od 30 godina, za koji mjesečna premija iznosi 112 kuna i za koji je zaključen najveći broj polica. Taj program pokriva preventivni sistematski pregled, do dva specijalistička pregleda godišnje kod različitih specijalista, a potom i kontrolne preglede po svakom od specijalističkih pregleda. Program uključuje i laboratorijsku obradu i dijagnostičke preglede, i to bez dodatnog učešća ili financijskih ograničenja i sve uz stručno vođenje liječnika«, ističe Vesna Dulibić. O tome hoće li ponuda HZZO-a ugroziti poslovanje osiguravatelja kad je riječ o policama koje oni nude ili se inače najčešće ugovaraju, zasad je, kaže, prerano suditi, jer će sve ovisiti i o tome što misli ponuditi HZZO. 

»U intervjuu u Vjesniku ravnatelj HZZO-a navijestio je nove inovativne osiguravateljske proizvode, na primjer u zdravstvenom turizmu, kojima će se privlačiti stranci, što je područje koje sada još nije pokriveno. Zato ćemo utjecaj dodatnog zdravstvenog osiguranja koje će nuditi HZZO na naše poslovanje i poslovanje drugih osiguravajućih kuća moći sagledati tek nakon što HZZO objavi proizvode koje će putem dodatnog zdravstvenog osiguranja ponuditi«, zaključuje Vesna Dulibić. 

Iz HZZO-a smo, pak, dobili tek kratki odgovor u kojem kažu da HZZO nema informacija o postupanju drugih osiguravatelja vezano uz dodatno zdravstveno osiguranje, pa ne mogu komentirati naš navod da se priprema ustavna tužba zbog nejednakih uvjeta poslovanja. O tome kako bi mogle izgledati njihove police dodatnog osiguranja, što će uključivati te kojim osiguranicima će biti namijenjene, još nema informacija. 

»HZZO je trenutačno u početnoj fazi razrade rješenja vezanog uz poslovanje u segmentu dodatnog zdravstvenog osiguranja i zasigurno će se strogo pridržavati zakonskih propisa koj čine okvir za spomenuto poslovanje«, stoji u odgovoru koji smo dobili od glasnogovornice HZZO-a.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik